Приватний інноваційний вищий навчальний заклад IV рівня акредитації в місті Дніпро, Україна. Якісна освіта, що відповідає міжнародним стандартам.

Яструбинська початкова школа Миколаївської сільської ради

 





НАШЕ ЗДОРОВ,Я

 

На зображенні може бути: 1 особа

 

ГЕЛЬМІНТОЗИ – ЯК УНИКНУТИ НЕБЕЗПЕКИ?
Існує понад 150 видів гельмінтів (глистів), які здатні вражати людину і паразитувати в її організмі. З них на території України виявлено майже 30 видів (75 % становить ентеробіоз, 20 % – аскаридоз).
Де “живуть” глисти?
Гельмінти можуть паразитувати в усіх тканинах і органах людини. Для кожного виду в організмі людини є характерними свої специфічні місця локалізації гельмінтів. За місцем локалізації вони поділяються на порожнинних та тканинних.
У кишківнику зазвичай паразитують аскариди, анкілостоміди, карликові ціп’яки тощо, а от в тканинах паразитують ехінококи, дирофілярії.
Бичачий і свинячий ціп’яки та широкий стьожківець, які мають довжину від 1,5 до 10 м, фіксуються у верхньому відділі тонких кишок. Там паразитує й аскарида. Карликовий ціп’як (довжина 5-8 см) паразитує у нижній третині тонкого відділу кишечника. Волосоголовець – у товстому відділі. Опісторхоз полюбляє жити у жовчних ходах печінки і протоках підшлункової залози.
Коли необхідно обстежуватися?
Глистяні захворювання нерідко протікають без специфічних скарг і проявів, тому на предмет наявності глистяної інвазії необхідно ретельно обстежуватися у випадку тривалих порушень травлення і апетиту, втрати маси тіла. Загалом, вплив паразитів на організм людини є різноманітним, передусім, продукти життєдіяльності й розпаду гельмінтів чинять на організм господаря загальнотоксичну дію. Глисти виділяють отруйні речовини в організмі людини і, як наслідок, виникає головний біль, дратівливість, порушення сну. Потерпає організм людини і від механічного ушкодження органів та тканин у місцях паразитування гельмінтів.
Хто хворіє на гельмінтоз?
На гельмінтоз можуть захворіти усі, але групами ризику є: діти; люди з низькою санітарною культурою, які не дотримуються елементарних правил гігієни; особи, які полюбляють вживати рибу чи м’ясо в сирому вигляді; люди, які подорожували у країнах Африки та Азії.
Які ознаки гельмінтів у дітей?
Від гельмінтів потерпає п’ята частина дітей, які відвідують дитячі заклади. Присутність в організмі дитини будь-яких гельмінтів може зумовити порушення фізичного й розумового розвитку, затримку росту і статевого дозрівання. Вони можуть спровокувати розвиток анемії, порушення пам’яті, погіршення загального самопочуття тощо. У дітей наявність глистяної інвазії можна розпізнати по блідості шкіри (особливо обличчя), порушенні апетиту і розвитку різноманітних диспептичних проявів у вигляді періодичної нудоти, блювання, болю в животі невизначного характеру, підвищеного газоутворення в кишечнику тощо.
Як запобігти захворюванню?
Запобігти розвитку гельмінтозів допоможе елементарне дотримання правил особистої гігієни. Потрібно обов’язково обдавати кип’ятком овочі та фрукти, які вживаються у сирому вигляді, піддавати термічній обробці рибу та м’ясо. Важливо турбуватись про повноцінне харчування, що в достатній кількості забезпечує організм усіма поживними речовинами, особливо вітамінами С, Д, А.
Позитивне значення тут має і стимуляція загального імунітету, яка знижує ймовірність зараження гельмінтами та перешкоджає міграції паразитів по організму та скорочує тривалість їхнього життя в організмі.
Основним методом боротьби з гельмінтами є специфічне лікування, прийом протигельмінтних препаратів, які знищують паразитів на різних стадіях їхнього розвитку в організмі людини.

 

Правильне споживання води: основні правила.

 

 

Правильне споживання води – це використання чистої структурованої води без добавок.

Правильне вживання води передбачає кілька нюансів, викладених у таких правилах.

  1. Починати ранок зі склянки води. Якщо ви сумніваєтеся, відчуваєте спрагу чи ні, виберіть перший варіант і випийте склянку води.
  2. Протягом доби необхідно вживати 1,5-3 л води.
  3. Температура води влітку не повинна бути нижчою за 100 С, а при фізичних навантаженнях ще вище. Холодні напої можуть спровокувати в організмі термошок. Відчуття спраги у жінок нижче, ніж у чоловіків, тому вони повинні змушувати себе вживати більшу кількість води.
  4. Чим вище температура повітря, тим менш концентрований і кисліший повинен бути напій, не повинен містити багато мінералів.
  5. Напої з високою місткістю мінералів вживайте за 30 хвилин до короткочасних фізичних навантажень, щоб позбавити м'язи набряклості.
  6. Напій повинен підходити і за смаковими характеристиками – частіше віддається перевага чистій воді з цитрусовим смаком.
  7. При високих фізичних навантаженнях потрібно вживати воду перші 20 хвилин від початку.
  8. Потрібно знизити вживання напоїв із кофеїном до мінімуму.
  9. Замініть вживання газованої води чистою водою без добавок.
  10. Не вживайте алкоголь до двох годин після занять спортом.

Правильне вживання води приносить вашому організму лише користь та гарантує гарне самопочуття.

З перерахованих правил можемо зробити висновки:

  • Правильне вживання води – це здоров'я серця, бадьорість та життєвий тонус.
  • Правильне вживання води – це ліки від головного болю, відсутність проблем із травленням.
  • Правильне вживання води – це виведення шлаків та токсинів, здорова та красива шкіра, струнка фігура.

 

 

Всесвітній день чистих рук. Нагадуємо, як правильно їх мити

 

НАГАДУЄМО, ЯК ПРАВИЛЬНО МИТИ РУКИ

Гігієна рук убезпечує вас від зараження найбільш розповсюдженими інфекційними хворобами. Саме на руках зосереджена величезна кількість небезпечних й не дуже мікроорганізмів. Достатньо доторкнутись брудними руками, якими переносяться вірусні, бактеріальні й грибкові патогени, до слизових оболонок - і ви можете захворіти. 

Та більшості інфекцій, що передаються через брудні руки, можна запобігти, дотримуючись гігієни рук. У разі видимого їхнього забруднення ретельно помийте їх водою з милом упродовж 40 секунд. 

Немає під рукою мила й води - використовуйте спиртовмісний антисептик (від 70%). Проте цей засіб знищує більшість патогенних мікроорганізмів, але не всі

Коли потрібно мити руки? Перед приготуванням їжі та її прийомом; після відвідування туалету; після того, як прийшли з вулиці; коли візуально руки забруднені; після контакту з домашніми улюбленцями та їхнім кормом; до й після обробки порізу або рани; після зміни підгузників дитині; після контакту зі сміттям; після кашлю або чхання. 

Як правильно мити руки: покрокова інструкція 

Насамперед зазначимо, що процес миття рук має тривати щонайменше 40 секунд.

  1. Намочіть руки водою.
  2. Нанесіть мило на всю поверхню рук.
  3. Потріть руки долоня об долоню.
  4. Потріть правою долонею по поверхні лівої руки з переплетінням пальців й навпаки. Аналогічно потріть долоню об долоню.
  5. Зчепіть пальці й потріть їх.
  6. Ретельно потріть великі пальці лівої та правої рук.
  7. Потріть долоні пальцями по колу.
  8. Змийте водою.
  9. Витріть руки одноразовим паперовим рушником, за відсутності - індивідуальним тканинним. Використання останнього не підходить для великої кількості людей. 
  10. Закрийте кран паперовим рушником, адже перед цим ви його відкривали брудними руками.
  11. Усе, ваші руки чисті!

МИ - ЗА ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ!

На зображенні може бути: текст

https://drive.google.com/file/d/1Mik6LY6isrNKooH2P_3uJBtQMCFMvxLe/view?usp=sharing

 

Кір – небезпечне вірусне захворювання, яке є однією з найпоширеніших причин дитячої смертності у світі. Переважно на кір хворіють саме діти, які не мають щеплень. Однак дорослі та підлітки, яких не вакцинували в дитинстві, також можуть захворіти. Це підтверджує ситуація в Україні: з початку 2019 року кір діагностували у понад 35 тисяч людей, 14 з них – померли.

Як передається кір. Спершу зауважимо, що на кір хворіють тільки люди, відповідно, і зараження відбувається тільки від людини до людини. Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при тісному контакті з хворим від моменту появи перших симптомів хвороби до 5 дня від початку висипки. В інфікованого кір також проявляється не одразу: від моменту зараження до захворювання проходить від 7 до 21 днів. Це – прихований період хвороби.

Кір не передається через побутові предмети та третіх осіб, які контактували з інфікованими.

Важливо відзначити, що кір нестійкий до впливу зовнішнього середовища, відтак, вірус гине під час кип'ятіння чи дезінфекції. За кімнатної температури в приміщенні збудник залишається активним впродовж двох днів. Натомість оптимальною для вірусу є температура нижче за 15 градусів: тоді вірус довго зберігається.

Оскільки вірус кору дуже легкий, він здатний потрапляти на інші поверхи крізь вікна та вентиляцію та навіть в сусідні будівлі через потоки повітря. Людина може заразитися кором у випадку, коли перебуває в будинку з вірусом або ж контактує з хворим.

Симптоми кору в дітей і дорослих. Здебільшого, на кір хворіють один раз, а повторні випадки майже не трапляються. При цьому заразитися вірусом може будь-яка людина, яка не має імунітету.

Симптоми кору проявляються у кілька етапів. Спершу інфікована людина стає млявою, у неї виникають проблеми зі сном та знижується апетит. Пізніше з'являються нежить та кашель, а також підвищується температура. Ці ознаки легко сплутати із застудою, тому будьте обачні.

Уже через кілька днів температура падає, а от кашель та нежить навпаки посилюються. При цьому в хворого збільшуються лімфовузли, виникає запалення слизової оболонки очей, можуть бути гнійні виділення. Рожеві крапкові висипання з'являються на 2-3 день. Їх можна помітити на слизовій оболонці ясен, щік та губ ще до появи висипів на тілі.

На 4-5 день після перших симптомів кору температура хворого знову зростає до 39-40 градусів і він вкривається червоними цятками. Спершу висип з'являється на шкірі голови, на обличчі та за вухами, а пізніше розповсюджується на тіло, руки та ноги. На додачу, у хворого посилюється нежить, набрякають повіки та обличчя. Людей з кором також мучить головний біль, від якого вони інколи навіть непритомніють. До симптомів може додатися ще й пронос.

Якщо кір проходить без ускладнень, то вже на 4 день хворому стає краще. У людини нормалізується температура, минає кашель та нежить, а висип зникає у зворотному з появою порядку. Червоні цятки можуть зовсім минутися або ж змінитися на пігментацію.

Основні симптоми кору:

-       сильний головний біль,

-       слабкість,

-       підвищення температури тіла до 40 градусів,

-       втрата апетиту,

-       нежить,

-       сухий і сильний кашель,

-       почервоніння і набряк горла,

-       збільшення лімфовузлів,

-       запалення слизової оболонки очей,

-       висип по тілу.

Висип кору – це дрібні рожево-червоні цятки і пухирці, які поступово перетворюються на більші плями.

Ускладнення, які дає кір. Насправді – не все так просто. Якби кір минав без жодних наслідків всього за тиждень, він би не спричиняв смерть дітей по всьому світу. Цей вірус небезпечний тим, що ускладнення після хвороби можуть бути ще небезпечнішими за перебіг цієї недуги.

Кір послаблює імунітет і знижує здатність організму боротися з іншими хворобами, тому організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції. Ускладнення можуть спричинити захворювання дихальних шляхів: пневмонію, бронхіт, у дітей часто виникає запалення середнього вуха. Кір впливає і на нервову систему, та в деяких випадків може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).

Лікування кору. Якщо кір проходить без ускладнень – його лікують в домашніх умовах під наглядом лікаря. Та якщо хвороба протікає важко і дає ускладнення, лікування кору проводять в лікарні. Дорослих переважно госпіталізують.

Ліків від кору немає – хворим призначають комплексну терапію, яка спрямована на боротьбу з симптомами кору і підвищення імунітету. Висип також не лікують. Спочатку тіло має покритись цятками повністю, і згодом висип зникне.

Важливо, щоб у приміщенні, де лежить хворий, щодня робили вологе прибирання та часто провітрювали його. Краще уникати зайвого світла в кімнаті, адже під час кору в людини дуже сльозяться очі. Варто частіше міняти постіль та одяг хворим. Харчування має бути легким та багатим на вітаміни.

Профілактика коруНайбільш дієвим способом профілактики кору є вакцинація, яка і забезпечує захист від хвороби. Щеплення роблять дитині в 12 місяців та 6 років. Додаємо, що в Україні використовують комбіновану вакцину для профілактики одразу від трьох хвороб – кору, епідемічного паротиту та краснухи.

Після щеплення у дітей виробляється імунітет до хвороби вже на другому році життя через місяць після вакцинації. Стійкість до кору зберігається протягом 25 років і тільки в поодиноких випадках може зникнути з часом.

Не щепленим від цього вірусу дорослим потрібно пройти вакцинацію.

Вакцинація від кору вкрай необхідна майбутнім матерям, адже якщо вагітна жінка захворіє на кір, може статися викидень або передчасні пологи.

 

http://Позиція МОН, МОЗ, ЦГЗ щодо відвідування школ без щеплень КПК 26.09.2023 14:14 СПІЛЬНА ЗАЯВА МОН, МОЗ ТА ЦЕНТРУ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ'Я ЩОДО ОБМЕЖЕНЬ ВІДВІДУВАННЯ ДИТЯЧИХ ЗАКЛАДІВ БЕЗ ЩЕПЛЕНЬ ПРОТИ КОРУ Міністерство освіти і науки, Міністерство охорони здоров'я та Центр громадського здоров'я підтримують введення обмежень на відвідування дитячих закладів без щеплення КПК (проти кору, епідемічного паротиту та краснухи). Такі заходи безпеки було запроваджено на Рівненщині і Чернігівщині через низький рівень охоплення щепленнями серед дітей. Обмеження на відвідування дитячих закладів необхідні задля гарантування безпечного середовища в школах або дитсадках, враховуючи високий ризик спалаху кору в Україні. Стаття 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" регламентує, що невакциновані діти не можуть відвідувати виховні, навчальні, оздоровчі та інші дитячі заклади, за винятком тих осіб, які мають медичні протипоказання до вакцинації. "Міністерство освіти і науки підтримує такі заходи безпеки від інфекційних захворювань у дитячих закладах. Перебування невакцинованих дітей в організованих колективах створює ризик виникнення спалаху кору, що є загрозою для життя й здоров'я як самих учнів, так і працівників закладу освіти та членів родин", – заявляє Оксен Лісовий, міністр освіти і науки. Для запобігання поширенню інфекції кору Міністерство охорони здоров'я в липні 2023 року ініціювало проведення "наздоганяючої" вакцинальної кампанії для охоплення щепленнями невакцинованих проти захворювання дітей до 17 років, які пропустили щеплення КПК відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. У межах вакцинальної кампанії заплановано провести понад 260 тис. щеплень, понад 100 тис. з них вже проведено — близько 40% від запланованих. "Батьки мають надолужити ті щеплення, які не були вчасно проведені дітям. Інфекція кору може поширюватись дуже швидко в місцях скупчення людей. Дитячі освітні заклади входять до їхнього числа. Тут необхідно діяти оперативно: перевірити вакцинальний статус дитини і звернутись до сімейного лікаря або педіатра для проведення щеплень, якщо вони відсутні. Своєчасна вакцинація важлива, аби не допустити спалаху, забезпечити стале функціонування медичної системи і гарантувати безпечний освітній процес. Ціна недбалого ставлення до вакцинації — здоров'я наших дітей, їхня безпека. Це те, чим не можна ризикувати", — зауважив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я. Держава повністю забезпечена вакциною проти кору. Її мають усі надавачі медичних послуг, незалежно від форми власності, які уклали договори про медичне обслуговування за Програмою медичних гарантій. "Закликаємо батьків вакцинувати дітей якнайшвидше, якщо вони ще не мають щеплення. Вакцинація — це питання безпеки і здоров'я дитини. Аби запобігти спалаху кору потрібно, щоб 95% населення країни були вакциновані. Наразі у батьків та опікунів є всі можливості, аби не зволікати і захистити дитину від кору: достатня кількість вакцини, залучення пунктів щеплення в усіх регіонах країни тощо", — стверджує Андрій Пашинний, завідувач відділу імунізації Центру громадського здоров'я. В Україні за перші 8 місяців 2023 року зареєстровано 43 випадки захворювання на кір в 11 регіонах України. Серед них — 21 дитина до 17 років. За аналогічний період минулого року в країні фіксувалось лише 6 хворих. Кір є однією з причин дитячою смертності. Захворювання небезпечне своїми ускладненнями, які призводять до вушної інфекції, запалення легень та мозку. Ліків від кору не існує, тому вакцинація — це єдиний і надійний спосіб захисти життя та здоров'я дитини.